KURUTULMUŞ PORTAKAL CİPSİ

Portakal CİPSİ

En yüksek vitamin içeriği vitamin C’dir. Ayrıca vitamin A da içermektedir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından da oldukça zengindir. Kurutma meyve ve sebzelerin bünyesindeki % 80-95 oranlarındaki suyun %10-20 oranlarında düşürülerek uzun süre dayanmasını sağlama işlemidir.  Ancak bu sırada tat, görünüş, renk, besin değeri gibi kalite özellikleri mümkün olduğundanca az değişmeli, ayrıca pişirilmek üzere su ilave edildiğinde taze iken içerdikleri miktara akın su alabilmelidir. 

Meyvelerin Katma değerinin artırılması Kurutma teknolojisi ile mümkün olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.  Meyveler ve sebzeler güneş enerjisinden yaralanarak açıkta kurutulur iken toz, toprak, yağmur ve sergi yerlerinde dolaşan çeşitli böcek ve haşeratın zararlarına uğramakta, ürün kalitesi olumsuz yönde etkilenebilir.

Ön işlem olarak, Meyvelerin kurumadan önce içlerindeki nemin daha hızlı alınması, renklerin, tatların korunması, üzerlerindeki olası mikrobiyal aktivitelerin engellenmesi, daha hijyenik olmasının sağlanması ve standa ıtlara uygun şekil ile boyut özelliklerinin elde edilmesi için yapılan fiziksel çalışmalara tabi tutulur.

            Ürünlerimizde Fumigasyon işlemine tabi tutulur, çeşitli alet ve donanımlarla gerçekleştirilen canlının tüm yaşam evrelerini yok ederek ürünün korunmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu işlemin uygulanırken ürün üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmaması gerekir.

            Seferihisar Düzce köyü sınırları içerisinde faaliyetini sürdüren Addmix LTD.ŞTİ. Güneş Enerjisi ile Meyve Kurutma tesislerinde son teknolojik imkanlar ve hiçbir etkene maruz bırakılmadan ve el değmeden kurutulmuş Sebze ve Meyveler i Tüketicilerin beğenisine sunmaktan Gurur duymaktayız.

            Ürünlerimizin tüm analizleri T.C GIDA TARIM ve ORMANCILIK BAKANLIĞI AGRETİTELİ EDGE laboratuvarlarında yapılmaktadır.

RAPOR TARİHİ: 04.01.2018 NO: 2018 – A – 0586 – T. 00045

Mükemmel tazeliği ile doğranmış veya granül edilmiş olarak beğeninize sunulmuştur.